اقدام‌های مورد انتظار در حوزه پژوهش و فناوری صنعت نفت ابلاغ شد

وزیر نفت به‌منظور مدیریت یکپارچه، منسجم و راهبردی زیست‌بوم پژوهش، فناوری و نوآوری صنعت نفت اهم اقدام‌های مورد انتظار این صنعت را به معاونان وزیر و مدیران عامل شرکت‌های اصلی‌ ابلاغ کرد.

 

 

نبض نفت – جواد اوجی به‌منظور مدیریت یکپارچه، منسجم و راهبردی زیست‌بوم پژوهش، فناوری و نوآوری صنعت نفت اهم اقدام‌های مورد انتظار این صنعت را به معاونان وزیر و مدیران عامل شرکت‌های اصلی‌ ابلاغ کرد.
متن این ابلاغ به شرح زیر است:
معاونان وزیر، مدیران عامل شرکت‌های اصلی، مدیران کل و رؤسای واحدهای مستقل ستادی و سازمان‌های تابعه
موضوع: انسجام، تقویت و راهبری زیست‌بوم، پژوهش، فناوری و نوآوری صنعت نفت
با سلام در راستای اجرای بند «۶» سیاست‌های کلی علم و فناوری ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری(مدظله‌العلی)، بند «۴» سیاست‌های کلی بخش نفت و گاز، بند «۲» سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی مواد آیین‌نامه تولید، دانش‌بنیان و اشتغال‌زایی در صنعت نفت تصویب‌نامه هیئت وزیران و همچنین اجرای بند «۵» از جز «الف»، بندهای ۷» و «۸» از جزء «ب» و بند «۴» از جزء «پ» ماده (۳) قانون وظایف و اختیارات وزارت نفت و به‌منظور مدیریت یکپارچه، منسجم و راهبردی زیست‌بوم پژوهش، فناوری و نوآوری صنعت نفت بدین وسیله اهم اقدام‌های مورد انتظار به شرح زیر ابلاغ می‌شود:
– چابک‌سازی، بازنگری، ساختار، ارکان، وظایف و نحوه ارتباطات نهادهای مؤثر و فعال در زیست‌بوم صنعت نفت به‌منظور تدوین خط‌مشی توانمندسازی آن.
– سیاست‌گذاری برای تدوین سبد طرح‌های اولویت‌دار پیشران فناوری صنعت نفت کشور، راهبری و نظارت بر اجرای آن.
– تدوین روش‌ها و سازوکارهای متنوع مبتنی بر قوانین مصوب برای تأمین مالی طرح‌های راهبردی.
– تسهیل فرآیندهای به هم‌رسانی عرضه و تقاضای فناوری مبتنی بر سازوکارهای نوین.
– تقویت زنجیره تأمین کالاها و تجهیزات مورد نیاز صنعت نفت از داخل کشور با رویکرد افزایش عمق ساخت داخل و با تمرکز بر اقلام اساسی و گروه‌های کالایی با مشخصه‌هایی از جمله ارزبری بالا اهمیت بالا، مصرف کمی بالا و غیره.
جهت‌دهی به فعالیت‌های پژوهشی و فناورانه صنعت نفت با هدف رفع نیازهای واقعی صنعت نفت.
تدوین و ارائه سازوکارهایی برای تسهیل انجام آزمایش‌های مربوط به تجهیزات فناورانه و دانش بنیان تولید داخل با بهره گیری از امکانات شرکت‌های اصلی و تابعه

فهرست